HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SurePac™ Bio 550 SEC MDi™ HPLC Columns
Experience the future of Size-Exclusion Chromatography (SEC) with SurePac™ Bio 550 SEC MDi™ analytical columns and guards exclusively designed to deliver robust and reproducible performance at high resolution and throughput to accelerate your therapeutics analysis process.
| Particle Size | 3 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 20°C to 60°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Packing Material | Monodisperse Silica Resin |
| pH | 2 to 8 |
| Quantity | 1 Ea. |
| Technique | SEC |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4mmI.D.
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4mmI.D.
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-4 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 4mmI.D.
Thermo Scientific™ HyperREZ™ XP Carbohydrate Na+ HPLC Columns
Available in H+, Ca+2, Pb+2, and Na+ forms.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Na+ Counter Ion |
| Temperature | 85°C |
| Phase | Ligand Exchange |
| For Use With | LC/MS |
| Packing Material | Spherical, Microporous Polymer |
| Column Type | Carbohydrate Analysis |
| pH | 1 to 11 |
| Max. Pressure | 363 psi (25 bar) |
| USP Type | L58 |
MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC™ Zwitterionic HILIC HPLC Column, 5 μm, 0.075 mm x 150 mm
Column Format: Nano Capillary Column; Pore Size: 200 Å; Column Phase: HILIC
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 250-4.6
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma LiChroCART™ HPLC Cartridge, 250-4.6 comes with customized packing (please specify packing material) and is 250mmL x 4.6mmI.D.
| Length (Metric) | 250 mm |
|---|---|
| Packing Material | Customized (specify packing material) |
| Column Type | LiChroCART™ HPLC Cartridge |
| Mobile Phase Compatibility | RP (reversed-phase) |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
MilliporeSigma™ LiChrospher™ Hibar™ Amino (NH2) RT Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 250 mm
Column Format: Analytical Column; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC
TSKgel™ ODS-120T HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Shipped in 70% methanol, 30% water
TSKgel™ SuperQ-5PW HPLC Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel SuperQ-5PW Columns are packed with porous hydrophilic polymer beads which are modified with a strong anion exchanger. For the separation and analysis of proteins, oligonucleotides, and other biologically active molecules.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-8-DB HPLC Column, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-DB phases are specially deactivated for basic compounds. These columns provide less retention, better peak shape, and higher efficiency for organic bases than can be obtained on conventional reversed-phase columns.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C8 (Octyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C8 (Octyl) Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Peptide ES-C18 HPLC Column, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Peptide ES-C18 columns are specifically engineered to separate higher molecular weight compounds such as peptides and small proteins.
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | No |
| pH | 1 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 80 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
TSKgel™ Super-Octyl HPLC Column, 2.3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Super-Octyl Columns are packed with monodispersed, 2 μm (nominal, mean particle size is 2.3 μm) spherical silica particles covalently bonded with octyl groups.
| Particle Size | 2.3 μm |
|---|---|
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C8 (octyl) |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C8 (octyl) Phase/Silica Particle Platform |
| pH | 2 to 7.5 |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Particle Shape | Sphere |
| Product Line | TSKgel |
TSKgel™ BioAssist™ Q HPLC Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with spherical, polymer beads and surface modified with a strong anion exchanger.
TSKgel™ G4000PW HPLC Column, 17 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ G4000PW SEC columns can be used for the water analysis of water-soluble polymers of less than 300,000 Da molecular weight.
| Pore Size | 500 Å |
|---|---|
| Particle Size | 17 μm |
| Solvents | ≤20% organic solvent |
| Flow Rate | 1.2 mL/min. |
| Stationary Phase | Hydroxylated Methacrylate |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Polymer Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 7.5 mm |
| pH | 2.0 - 12 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L38, L39 |